сряда, 26 април 2017 г.

Обявиха Велико Търново за европейски фестивален град

Снимка: Община В. Търново
Обявиха Велико Търново за европейски фестивален град за 2017 и 2018 година. Голямото признание за града и Общината е две големи културни събития – Летният сезон на българските оперни театри „Сцена на вековете” и музикалната проява „Arbanassi Summer Music”. Те получават престижния статут EFFE Label Festival – „Европа на фестивалите, фестивали на Европа”, дело на Европейската фестивална асоциация. В писмо до кмета на В. Търново Даниел Панов президентът на организацията Дарко Брлек посочва, че бъдат включени в широка комуникационна и маркетингова кампания.
Изтъкнато е, че „Сцена на вековете” и “Arbanassi Summer Music” поддържат високо художествено качество и оказват значително въздействие на местно, национално и международно ниво. Престижния статут двата фестивала получават за втори път - същото призвание им бе дадено и за 2015 и 2016 година.
Летният оперен сезон „Сцена на вековете” превръща Велико Търново и крепостта Царевец в своеобразна „Малка Верона” на Балканите. През настоящата година 12 постановки ще бъдат поставени на сцената под открито небе и в условията на уникалната атмосфера, която крепостта Царевец предоставя. Най-доброто от своите репертоари ще представят държавните оперни театри във Варна, Русе, Пловдив, Стара Загора и Бургас, както и великотърновския Музикално-драматичен театър „Константин Кисимов”.

Фестивалът Arbanassi Summer Music също е популярен в цяла Европа. Събитието представлява поредица от камерни класически концерти, които се провеждат в уникалната средновековна църква „Рождество Христово” в с. Арбанаси. Един от най-добрите класически музиканти в цяла Европа участват в събитието.

Старостоличани в София - доволни от развитието на Велико Търново

Снимка и информация: Община В. Търново
Великотърновци, живеещи в София, изразиха задоволство от развитието на старопрестолния град. Добрите си впечатления те заявиха по време на среща със заместник-кмета на Велико Търново проф. Георги Камарашев. Близо два часа продължиха разговорите по различни теми. Срещата се състоя в Културния клуб на великотърновците, живеещи в София, по покана на председателя Атанас Дончев.
Жителите на Велико Търново се оказаха отлично информирани за всичко, случващо се в града, включително и за новите проекти по оперативна програма „Региони в растеж”.

Туристическите атракции и растящата посещаемост на града, реставрацията в крепостта Трапезица, културните събития и фестивали, ниската безработица, ръстът на инвестициите, рекордната раждаемост и увеличаването на населението бяха посочени от старостоличаните в София като примери за просперитета на Велико Търново. Те пожелаха много бъдещи успехи на кмета Даниел Панов и екипа му и заявиха, че при всяка възможност се връщат с удоволствие в родния си град.

Нови съдове за смет са поставени на улица „Панорамна” във Велико Търново


Шест нови съда за смет са поставени на улица „Панорамна”, намираща се в квартал „Варуша” във Велико Търново. Кофите са два различни типа и са предоставени по искане на живеещите в района жители на старата столица, както и на доброволци от две неправителствени организации.
Община Велико Търново подкрепи доброволческата кампания за почистване на отсечката и териториите край нея, провела се в края на миналата седмица. За участващите в акцията доброволци бяха осигурени чували и ръкавици. С помощта на техника и служители на общинското дружество „Зелени системи” събраната камара със смет бе превозена до депо.
Кметът Даниел Панов благодари на всички великотърновци с будна гражданска съвест, които не замърсяват зелените и градски зони и доброволно събират отпадъците от междублокови пространства, градски и крайградски територии. Инициативи от този тип ще продължат да бъдат подкрепяни от Община Велико Търново, чрез осигуряване на необходимите пособия за почистване и последващо транспортиране на сметта. 

Снимки и информация: Община В. Търново

Демонтират елементи от бракуваната тролейбусна мрежа

Снимка и информация: Община В. Търново
Във Велико Търново демонтират елементи и съоръжения от бракуваната тролейбусна мрежа. От края на миналата седмица към днешна дата са премахнати близо 80 конзоли, стрелки и обтегателни въжета. Дейността е възложена от Общината и се извършва по график и след предварително обезопасяване на участъците, в които се работи и регулиране на движението от страна на сектор „Пътна полиция”.
Демонтирани са всички конзоли по улица „Оборище”, както и отделни елементи в района на Съдебната палата. Общият брой на съоръженията, които държаха контактната мрежа, е 455. Стрелките са 17 на брой.
През 1997 година ползването и стопанисването на цялата тролейбусна инфраструктура е отдадено на частна фирма, която става собственик на тролеите. През 2010 година Община Велико Търново си връща стопанисването. Комисия установява и заверява с протокол, че от три токоизправителни станции годна за работа е била само първата, а от ТИС 2 е извършена кражба.
Завареното от Общината лошо състояние на амортизираната тролейбусна инфраструктура и кражбите правят възстановяването й неоправдано висок разход,  предвид развитието на технологиите и навлизането на електрически автобуси, за чието движение не е нужна контактна мрежа. Затова през 2014 година е взето решение за бракуването на мрежата. При проведени няколко търга лева със стартова цена от 723 000 лева не се явиха кандидати. С последващо решение Общинският съвет разрешава демонтажа на мрежата. Свалените елементи от надземната инфраструктура са оценени приблизително на 280 000 лева и са продадени след публичен търг.

Екологичният транспорт във Велико Търново ще бъде възстановен с проект за интегриран градски транспорт по оперативна програма „Региони в растеж” 2014 – 2020. Една от мерките е внедряването на електрически автобуси. Бяха направени тестове на електробуси с два типа задвижващи системи, които Тестовете се справят добре при нашите условия. Финансирането за реализацията на проекта е гарантирано.

Даниел Панов настоява пред пътната агенция за спешни ремонти на три важни инфраструктурни обекта

Снимка и информация: Община В. Търново
Кметът на Велико Търново Даниел Панов настоява пред Агенция „Пътна инфраструктура” за осигуряване на средства за спешни ремонти на три важни инфраструктурни обекта. Отправеното искане касае улица „Опълченска” и продължението й до изхода на града в посока Русе, тунелите на главния път Русе – В. Търново – Свиленград, трасето от разклона за квартал „Асенов” в Старата столица до с. Арбанаси, заедно с укрепване на свличанията на земни маси от източния склон на хълма Трапезица.
Трите инфраструктурни обекта, включително улица „Опълченска”, са част от републиканската пътна мрежа, а състоянието им налага строителни дейности и рехабилитация. В доводите си Даниел Панов посочва, че тези пътища осигуряват достъпа до Велико Търново от север и североизток и имат много важно значение за развитието на икономиката, транспорта, туризма. Те поемат основна част от туристическия поток към града, старата част с крепостите Царевец и Трапезица, музейните обекти и забележителности. Подчертана е постоянната тенденция на ръст на посетителите - български и чуждестранни, както и постоянно нарастващият интензитет на трафика. „Подобряването на експлоатационното състояние на трите отсечки ще оптимизира транспортния достъп до историческата част на Велико Търново, който е много важен за нормалното придвижване на жителите и гостите на града и за пътната безопасност”, категоричен е Даниел Панов.
Улица „Опълченска” и продължението й в посока Русе са част от републиканския път ІІІ-514 ”Горна Оряховица - Велико Търново - /път І-5/”. За последно нова асфалтова настилка е положена преди повече от три десетилетия. Многократно Община В. Търново за своя сметка изкърпва части от платното. В участъка извън урбанизираната територия на града има две свлачищни деформации.
Снимка и информация: Община В. Търново
Вторият инфраструктурен обект е участъкът от републикански път ІІІ-514 „Г.Оряховица-В.Търново” между разклона за с. Арбанаси и кв. „Асенов”. Периодично и изненадващо върху настилката се свличат земна маса, дървета и скални отломки. За укрепване на ската на хълма Трапезица Областното пътно управление е възлагало обрушване и почистване на потенциално опасни скални късове, движещи се земни маси и дървесна растителност. Резултатите обаче са временни и неефективни.
От 1974 г., когато двата тунела на главен път Русе – В. Търново – Свиленград са въведени в редовна експлоатация, до днес не им е извършван основен ремонт. Облицовката вече е напукана, а на места напълно липсва. Налице са постоянни течове на вода по сводовете и стените. Осветлението и електрическите табла са демонтирани. В искането е подчертана наложителността на неотложни ремонтно-възстановителни дейности, касаещи и двата тунела.

Необходимите ремонти, заедно с нужната реконструкция на натоварената улица „Магистрална” с Дъговия мост, част от главен път I-4 София – Варна и доизграждането на обходния път между В. Търново до Дебелец, са въпроси, които кметът Даниел Панов и екипът му поставят пред АПИ от 2012 година насам. Последното редовно избрано правителство осигури финансови средства за основния ремонт на ул. „Магистрална” и Дъговия мост, както и за довършването на т.нар. „Стар път” към Дебелец. 

Търсене в нашия сайт

Красотата на Велико Търново