сряда, 31 януари 2018 г.

Велико Търново остава далеч от грипната ваканция

Снимки и информация: Община Велико Търново
В пика на грипната заболеваемост в страната, във Велико Търново продължава да няма основания за обявяването на извънредна ваканция за учениците. Това сочи справка за посещаемостта във всички училища на територията на града и общината. Последните данни показват, че отсъстващите от занятия са 14,4% от общия брой ученици, при необходими 30% за обявяване на неучебни дни.
1275 от общо 8829 деца и тийнейджъри не са били в клас на 30 януари. Средната посещаемост от началото на седмицата, включително и през днешния ден, варира между 85,6 и 86,3%. Ситуацията е сходна във всички 27 училища на територията на Велико Търново и населените места от общината.

По изискване на кмета на Старата столица Даниел Панов общинската дирекция „Образование, младежки дейности и спорт“ отчита присъствието в класните стаи по два пъти ежедневно. Проверките ще продължат през целия период, в който здравните институции регистрират увеличен брой пациенти с остри респираторни заболявания.  

Велико Търново почете големия български държавник Стефан Стамболов

Снимки и информация: Община Велико Търново
Велико Търново почете големия български държавник Стефан Стамболов. 164 години от рождението на бележития великотърновец и министър-председател на  България в периода 1887-1894 г. бяха отбелязани пред паметника му, намиращ се на Самоводската чаршия.
Литературно-музикална композиция „Всичко е добро, което е добро за България“ изпълниха учениците от Старопрестолната гимназия по икономика Десислава Димитрова, Бояна Аврамова, Цветомир Георгиев и Бирджан Яначков. Те разказаха за житейския път на Стефан Стамболов и за голямата му роля в процеса на модернизация на България след Освобождението. 

Слово за Стамболов произнесе историкът от Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“ проф. Пламен Павлов. Той припомни, че още 21-годишен, Стефан Стамболов е възприет като наследник на Васил Левски, че веднага след Априлското въстание готви нова съпротива срещу Османската империя, а по време на Освободителната война помага изключително много за военното разузнаване и сам снабдява войските с храна и провизии. Много съществен е приносът му и за Кресненско-Разложкото въстание.
„През целия си живот Стамболов се бори за национално единство. Той осъзнава, че това е невъзможно без силна икономика, силна армия и без правов ред. За него външната намеса в българските вътрешни работи е абсолютно неприемлива“, посочи проф. Павлов. В словото си той припомни още, че като държавник Стефан Стамболов изгражда основите на модерна България, създава висшето образование, налага демократична изборна система, развива икономиката и стопанството.


Последваха благослов и военен ритуал за отдаване на почит пред паметта на Стефан Стамболов. Венци и цветя в знак на признателност поднесоха заместник-кметовете на Велико Търново Снежана Данева-Иванова и Ганчо Карабаджаков, председателят на Общинския съвет Венцислав Спирдонов, областният управител проф. Любомира Попова, ректорът на ВТУ проф. Христо Бонджолов. 

Същото сториха представители на различни институции, организации, сдружения, клубове, ученици и жители на Старата столица.

Търсене в нашия сайт

Красотата на Велико Търново