сряда, 7 юни 2017 г.

Даниел Панов и Боил Банов обсъдиха важни въпроси в сферите на културата и културно-историческото наследство

снимка и информация: Община Велико Търново
Кметът на Велико Търново Даниел Панов и министърът на културата Боил Банов обсъдиха важни въпроси в сферите на културата и културно-историческото наследство. В старопрестолния град те проведоха работна среша по актуални теми, в която участваха представители на културни институции във Велико Търново и Горна Оряховица, експерти, архитекти, журналисти.
Даниел Панов обясни, че до есента ще бъде създадено новото регионално звено за културно наследство, а Община Велико Търново е обезпечила финансирането на дейността му. Той отново постави въпроса за необходими промени и синхронизация на законите за културното наследство и устройство на територията, за да могат шестте регионални звена в България да ускорят процедурите по одобрение на ремонти и реставрационни дейности спрямо паметници на културата. Така новите структури реално ще могат да осъществяват правомощия на Националния институт за недвижимо културно наследство, подчерта Панов.
Кметът на Велико Търново припомни, че преди седмица девет общини и Министерството на културата подписаха харта за опазване на историческите градове. „Сред отправените от нас предложения са създаването на специализиран фонд за културно наследство, както и завишаване на рестрикциите спрямо собственици на сгради с историческа и архитектурна стойност, които не се грижат за опазването им“, посочи Даниел Панов.
„Благодаря на Боил Банов, че и по време на предишното правителство като заместник-министър винаги е имал отношение към културата и културно-историческото наследство. Голям е приносът му за реализацията на проекта за реставрация и социализация на крепостта Трапезица, финансиран от фондация „Гейдар Алиев“ – Азербайджан“, обърна се Даниел Панов към министър Банов.
Заместник-кметът на Велико Търново Ганчо Карабаджаков и директорът на дирекцията по култура Нелина Църова поставиха въпроса за необходимостта от финансиране на мащабни фестивали от калибъра на Летния сезон на българските оперни театри „Сцена на вековете“. Чрез целева субсидия ще бъде подпомогнато организирането на подобни големи събития, допълнително ще бъде вдигнато нивото им и ще бъде подпомогнато опазването на материалното културно наследство, аргументираха се Ганчо Карабаджаков и Нелина Църова.
Сред обсъжданите въпроси бяха приоритетното финансиране на консервацията на обекти, открити при археологически разкопки, промени в модела на финансиране на театрите, повече средства за читалищна дейност.
Сред участниците в дискусията бяха ръководствата на Регионалния исторически музей, Регионалната библиотека „П. Р. Славейков“, Музикално-драматичния театър „Константи Кисимов“, Общинската туристическа агенция „Царевград Търнов“. Присъстваха също областният управител проф. Любомира Попова, представители на читалища и галерии, както и експерти по културата от Община Горна Оряховица.



Даниел Панов получи приз за цялостен принос в борбата с трафика на хора

Снимка и информация: Община Велико Търново

Кметът на Велико Търново Даниел Панов получи приз за цялостен принос в борбата с трафика на хора. Отличието бе обявено от представителите на Международната организация по миграция, които са във Велико Търново във връзка с националния обучителен семинар за идентификацията и превенцията на престъплението. Със същия приз бе наградена и Благовеста Факирова – почетен гражданин на Велико Търново и изпълнителен директор на дарителско сдружение „Св. Иван Рилски”.
Тридневният форум събра във Велико Търново експерти от цяла България, както и представители на международната организация. Като пример за модел бе представена политиката на Община Велико Търново относно работата с децата и младите хора, особено в младежките центрове в населените места. Заниманията с учениците и подрастващите включват запознаване с рисковете, благодарение на което те се учат да пазят себе си и своите приятели и познати.
Експертите от Община Велико Търново запознаха аудиторията и с проекта „Отвори очи, има кой да ти помогне”, който старопрестолният град и България представиха и пред Европейската комисия за борба с трафика на деца през 2014 г. Мерките получиха много висока оценка.
„Обучението по разпознаване на кризисни ситуации и справянето с тях е особено важна част от превенцията срещу проблемите, свързани с трафика на хора”, подчерта заместник-кметът Ганчо Карабаджаков, който откри обучителния семинар. Сред темите на форума са установяването на жертви на трафика на хора, насочването на пострадалите към специализирана помощ и подкрепа, както и превенция на престъплението.


Освежават емблематичната за Велико Търново Самоводска чаршия

Снимка и информация: ОТА "Царевград Търнов"

Емблематичната за Велико Търново Самоводска чаршия ще има още по-приветлив вид, съобщават от Общинската туристическа агенция "Царевград Търнов". По инициатива на дружеството и на управителя Борислав Йорданов текат частични ремонти на калдъръмената настилка. Подменени са указателните табели, лампите и растенията в декоративните цветарници.
Благодарение на млади художници от Велико Търново дори съдовете за смет вече имат по-естетичен вид.
Дейностите ще приключат до 24 юни, когато по традиция Чаршията на занаятите ще стане домакин на празника Еньовден. Изложение на билки и здравословни храни, фолклорна програма и огромен венец със 77 билки очакват жителите и гостите на Велико Търново.

Заместник-кметът Ганчо Карабаджаков откри обучителен семинар относно трафика на хора

Снимка и информация: Община В. Търново

Заместник-кметът на Велико Търново Ганчо Карабаджаков откри обучителен семинар, засягащ теми, свързани с установяването на жертви на трафика на хора, насочването им към специализирана помощ и подкрепа, както и превенция на престъплението. Тридневният форум в Старата  българска столица събра на едно място експерти от цяла България, както и представители на Международната организация по миграция, на различни институции и организации.
Ганчо Карабаджаков приветства гостите и ги поздрави за избора на Велико Търново като град домакин на обучителния семинар. „Трафикът на хора е сериозно престъпление, което като проблем засяга цялото общество и образа на България. Убеден съм, че добрите практики, които Велико Търново има в тази област, съчетани с обмена на опит, който ще получим на днешния форум, ще са полезни за всички ни в борбата с трафика на хора и политиките по тези въпроси. Водещо е желанието ни да помогнем на хора в беда и нужда, и да предотвратим опасността да станат обект на трафик. Контактите, общуването и обмяната на практики по време на този обучителен семинар ще бъдат полезни за всички ни”, каза по време на откриването Ганчо Карабаджаков.
Като пример за модел бе представена политиката на Община Велико Търново относно работата с децата и младите хора, особено в младежките центрове в населените места. Заниманията включват запознаване с рисковете, благодарение на което децата се учат да пазят себе си и своите приятели и познати. „Обучението по разпознаване на кризисни ситуации и справянето с тях е особено важна част от превенцията срещу проблемите, свързани с трафика на хора”, подчерта Ганчо Карабаджаков.

Велико Търново е домакин и на XI Национална конференция за превенция на наркоманията. Експерти от цяла  България обсъждат новостите при методите за противодействие на зависимостта от наркотични вещества, формите на работа с младежи, попадали под въздействието на дрога, както и видовете обучения. Форумът бе открит от заместник-министъра на здравеопазването Светлана Йорданова и директора на общинската дирекция „Социални дейности и здравеопазване” д-р Диляна Вачкова. 

Търсене в нашия сайт

Красотата на Велико Търново