петък, 11 май 2018 г.

Великотърновският университет „Св. св. Кирил и Методий“ отбеляза своя патронен празник


Великотърновският университет „Св. св. Кирил и Методий“ отбеляза своя патронен празник. В деня, в който Българската православна църква почита светите братя равноапостоли и просветители, висшето учебно заведение чества и 55-годишнина си. Сред гостите на тържеството бяха заместник-кметът на Старата столица Снежана Данева-Иванова и председателят на Общинския съвет Венцислав Спирдонов.

Великотърновският университет е много повече от образователна институция. Висшето учебно заведение има основна роля за това Велико Търново да бъде град, изпълнен с живот и млади хора, с позитивна енергия. Горд наследник на Търновската книжовна школа, ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ има много голям принос за облика на Старата столица като център на просветата, културата и духовността, на туризма и иновациите“, гласи поздравителният адрес, изпратен от кмета на старопрестолния град Даниел Панов.
           

Празникът започна с шествие с иконата на светите братя Кирил и Методий, а слово произнесе ректорът проф. Христо Бонджолов. Историкът проф. Пламен Павлов бе удостоен с Почетен знак на Ректора на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“. Високото отличие на проф. Павлов, който е и почетен гражданин на Старата столица, му бе връчено за ценните научни открития и инициативи, насочени към утвърждаване на единството на българската нация и на връзките на България с нейните общности извън границите й, за неговия принос и заслуги за издигане и укрепване на авторитета на Великотърновския университет.



„Истинският ден, в който почитаме светите братя Кирил и Методий е 11 май. Този празник датира още от края на XVIII век и е започнат от Великотърновската митрополия – наследник на славната Българска патриаршия. Получавайки това признание, искам да благодаря на моите колеги от университета, от историческия факултет и особено от катедрата „Стара и средновековна история“ . Имам честта да бъда част от университета и катедрата, създадени от проф. Александър Бурмов. В много трудни времена той основава втория университет в България. Това е човек е с изключителен талант, поет, публицист, отличен историк и познавач както на Средновековието, така и на Възраждането. Стремим се да пазим този дух, който Александър Бурмов ни е завещал“, коментира проф. Пламен Павлов.



Специално за празника бяха пристигнали и внуците на основателя и пръв ректор на Търновската Алма-матер проф. Александър Бурмов – Десислава и Александър Бурмови. Заедно с ректора проф. Христо Бонджолов те посадиха дъбово дърво край паметника на Св. Патриарх Евтимий.

Търсене в нашия сайт

Красотата на Велико Търново