сряда, 11 април 2018 г.

Ремонтират пропадналия пътен участък между Велико Търново и с. Леденик в рамките на месец

Снимка и информация: Община Велико Търново

В рамките на един месец ще бъде ремонтиран пропадналият участък от общинския път между Велико Търново и с. Леденик. Щетите върху шосейната инфраструктура са причинени от голямото количество подпочвени води.

Възложено е спешно проектиране на необходимите строителни и укрепителни дейности, а средствата ще бъдат осигурени от общинския бюджет.

В района на пропадането ще бъде изграден нов водосток, ще бъдат оформени и канавки. В най-ниската част водите ще бъдат отведени в естествен водоприемник. В участъка пътната основа ще бъде изградена наново чрез насипване на фракция и валиране, а след оформянето на отводняването ще бъде положена нова асфалтова настилка.

Продължава и работата по изграждането на новия мост, част от общинския път между Велико Търново и с. Шемшево. Строителните работи ще приключат през лятото. Финансирането в размер на 1,1 милиона лева бе осигурено от кабинета „Борисов 3“. Новият мост ще позволи възстановяване на най-пряката транспортна връзка на жителите на селата Шемшево, Леденик, Буковец, Керека и Пушево с Велико Търново.

Изложба представи в парламента историята на читалище „Надежда“ и Клуба по битова култура

Снимки: Мартин Митев
Информация: Община Велико Търново


Изложба представи в Народното събрание историята на читалище „Надежда – 1869“ и дейността на Клуба по битова култура. Експозицията „Великотърновското читалище „Надежда – 1869“ – пазител на държавната и духовна традиция“ имаше за цел да популяризира както самото културно средище и ролята му в обществения живот на Велико Търново и България, така също съхранението на традициите и нематериалното културно наследство.

Изложбата включваше две части. В първата седем пана под формата на летопис разказваха за историята на читалище „Надежда – 1869“, за четирите от общо седем Великите народни събрания, заседавали в историческата сграда, за първия председател на читалищното настоятелство - Димитър хаджи Павли Иванов. Акцент бе поставен и върху прочутия надпис „Съединението прави силата“, който е изписан първо на фасадата на читалището – това се случва още през 1911 година. Върху сградата на Народното събрание мъдрата сентенция се появява през 1930 г.
В отделна витрина бяха подредени документи с исторически факти за културното средище, както и четири книги от старопечатния фонд, издадени в периода 1850-1860 година. Литературата включваше поредици за Петко Р. Славейков и д-р Петър Берон, както и Търговски законник.
Втората част на експозицията също включваше седем пана, в които бяха изложени плетива, карета, шевици, колани, гайтани и други изделия, сътворени от дамите в Клуба по битова култура. Също във витрина бяха подредени ръкоделия, коледни венци и други саморъчно изработени творби.
Изложбата бе открита от заместник-председателя на Народното събрание Явор Нотев и от председателя на читалищното настоятелство – арх. Донка Колева. Организацията й бе дело на ръководителката на Клуба по битова култура Павлина Владева. Присъстваха и редица народни представители както от Великотърновски регион, така и други.  
Изложбата е посветена и на европейската година на културното наследство - 2018.

Търсене в нашия сайт

Красотата на Велико Търново